USB darmowy wynalazek, który się nie zastarzał

USB darmowy wynalazek, który się nie zastarzał

1054
0
UDOSTĘPNIJ

Kiedy dwadzieścia lat temu pojawił się na rynku USB niewielu wiedziało jaka jest jego historia.  Wynalazł go Ajay Bhatt, inżynier który do swojego wynalazku przekonał firmę Intel i nie traktował tego jak produkt biznesu tylko użyteczny sprzęt ułatwiający pracę korzystającym z urządzeń elektronicznych. W między czasie, korzystająć z jego wynalazku Intel podzieliła się tą rewelacyjną wiadomością z innymi firmami gigantami w tej dziedzinie i wkrótce było już po wszystkim, wynalazca nie zarobił ani grosza a dziś z USB korzystają – używają dziesiątki miliardów urządzeń na świecie.

Niedawno Ajay Bhatt udzielił wywiadu dla Businessinsider.com i wyznał że nie żałuje tego że wynalazł urządzenie które ułatwia życie wielu użytkownikom sprzętu elektronicznego i przyznaje, że cieszy się, iż przyczynił się do dokonania gigantycznego przełomu w elektronice. Nawet jeśli to nie do końca prawda, to i tak nic nie mógłby zrobić jeśli nie zabezpieczył w odpowiedniej chwili swojego wynalazku, a mógłby zarobić miliony dolarów.

W rezultacie współpracy Intela z Microsoftem, IBM, Compaq i DEC powstała uniwersalna technologia USB. Zastanawiające, że pierwsze urządzenie z uniwersalnym portem wypuściło na rynek Apple – był to iMac G3 z 1998 r. Wkrótce potem Microsoft wyposażył w USB drugą edycję Windowsa – mowa tu o najpotężniejszych gigantach w elektronice, trudno też uwierzyć że cała sprawa miała tak naiwny wątek – dobrotliwego wygadania się, niewinnego podzielenia się informacją.

Historia sprzed 20 lat jest ciągle aktualna i od lat powtarza się motyw wykorzystywania najniższego ogniwa jak się da bez profitu. Jak przyznaje Bhatt w wywiadzie, jest bardzo wdzięczny Intelowi za zainwestowanie w jego pomysł. Stwierdza też, że firma jako inżynierowi płaciła mu dobre pieniądze i nie ma jej nic do zarzucenia. Przekonuje, że głównym celem opracowania USB było ułatwienie życia użytkownikom komputerów.

Artur Księżopolski

Fot. Youtube.org