UDOSTĘPNIJ
https://www.flickr.com/photos/98943100@N00/415134620/

Atakuje sieci informatyczne rządów oraz firm telekomunikacyjnych. Podejrzenia padają na powiązanie z amerykańskim i brytyjskim wywiadem. Jak wiele informacji udało zdobyć się poprzez wirusa w ciągu 6 lat?

Firma Symantec zajmująca się problematyką bezpieczeństwa w sieci podała informację, że wirus Regina szpieguje od 2008 roku. W obrębie jego zainteresowań prócz rządów i sieci telekomunikacyjnych są również ośrodki naukowo – badawcze, osoby prywatne oraz linie lotnicze.

Wirus jest na tyle nowoczesny i skomplikowany, że istnieją podejrzenia że stoi za nim któreś z państw. Jego napisanie grupie wykwalifikowanych programistów zajęło z pewnością kilka miesięcy jak nie lat! Posiada wiele możliwości; potrafi pozyskiwać hasła dostępu, odzyskuje wykasowane pliki przez wszystkich użytkowników, którym zainfekował komputery, bada ruch w Internecie a nawet robi zrzuty z ekranów. Natomiast w przypadku firm telekomunikacyjnych przechowuje meta dane z rozmów. Jest na tyle elastyczny, że dostosowuje się do zadań w zależności od charakteru atakowanego podmiotu.

Zgodnie z danymi firmy Symantec wirus zaatakował 10 krajów. Najwięcej infekcji miało miejsce w Rosji i Arabii Saudyjskiej. Ten system przez znawców porównywany jest do wirusa Stuxnet, którego celem był atak na program nuklearny Iranu.

Julia Zaborowska

Fot. .hj barraza