Polska po wyborach silniejsza w europejskiej grupie

Polska po wyborach silniejsza w europejskiej grupie

638
0
UDOSTĘPNIJ

Zanim dokonała się zmiana polityczna w Polsce za sprawą najpierw wygranej prezydenta Dudy, a potem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych Polacy ciągle karmieni byli przez prorządowe media opinią negatywną o naszym znaczeniu w UE. Według tego scenariusza Polska była za słaba aby na forum UE mogła stawiać warunki zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa polskiego. Musiała „cicho siedzieć” i liczyć na pomoc Niemiec czy Francji w przeforsowaniu opcji korzystniejszych dla Polski  (jak swego czasu pouczał nas wysoko postawiony francuski polityk).

O dziwo teraz jak za sprawą czarodziejskiej różyczki w mediach tu i ówdzie zaczynają się przebijać informacje zgoła odwrotne. Dziennikarz Onetu przeprowadza i publikuje wywiad z Syedem Kamallem liderem frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim Europejscy  Konserwatyści  i Reformatorzy, w której zasiadają także eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości.

Będziemy realizować nasze interesy. Mamy wspólny cel, a zwycięstwo PiS może nam tylko pomóc – powiedział brytyjski polityk. Jego zdaniem, Polska i Wielka Brytania mogą rozwiązać trzy problemy związane z kwestiami reformy Unii Europejskiej, kryzysu imigracyjnego oraz wzmocnienia NATO (cyt.za Onet.pl).

Dalej brytyjski deputowany tłumaczy, że frakcja została utworzona przez EKR i PIS dla realizacji zbieżnych wspólnych celów, skutecznych tam gdzie Unia Europejska w obecnym kształcie sobie nie radzi. A jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem  wyborów prezydenckich ten sam polityk z nadzieją na korzyść A. Dudy oczekiwał ich rozstrzygnięcia.

Zapowiadał że jeśli tak się stanie będzie to miało wpływ na kierunek polityki Unii Europejskiej w najbliższych pięciu latach. Kamall jest członkiem Partii Konserwatywnej, która triumfowała w ostatnich wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, pokonując m.in. Partię Pracy oraz Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Premier David Cameron, przez cały czas domaga się zreformowania Unii Europejskiej, po wyborach oświadczył, że na Wyspach zostanie przeprowadzone referendum dotyczące przyszłości członkostwa jego kraju w UE.

Ostatnio także okazuje się, że tak krytykowane stanowisko polityków PiS odnoszące się do głównie niemieckiej polityki imigracyjnej jest coraz częściej zbieżne z głosami w krajach zachodnich, a stało się zdecydowanie tożsame po zamachu w Paryżu.

Także intensywna polityka zagraniczna prezydenta Andrzeja Dudy (ostatnio gospodarcza wyprawa do Chin), zręcznie prowadzona przez prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego zbiera pozytywne oceny medialne nie tylko w Polsce

Marek Gutowski

Fot.Youtube.org