Panie Profesorze wieloletni ministrze kultury

Panie Profesorze wieloletni ministrze kultury

642
0
UDOSTĘPNIJ

Pytanie do Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Co Pan Panie profesorze – były i wieloletni ministrze kultury i dziedzictwa narodowego powie na takie wydawanie pieniędzy z unijnej czyli także naszej kasy? Czy to dzieło które panu tu prezentujemy jest godne aby na nim uwiecznić nazwę tak szacownej zdawałoby się instytucji państwa jaką jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? W tym oburzeniu pominąć należy całkowicie ideę wielokulturowości choć i ona z definicji się tu nie mieści, bo obiekt tak tragicznie banalny usadowiony w niezagospodarowanym zakątku miasta (w planie teren jeszcze nie mający ostatecznego przeznaczenia), a i sama ta nieszczęsna „Piramida” to prowizoryczna i tymczasowa konstrukcja z kolorowych deseczek. To jak to się ma chociażby do poważnej nazwy fundatora MKiDN, wydającego środki unijne na ten cel i jak się ma ta idea: protest przeciw niedziałającej wielokulturowości w Polsce, jak sugeruje to „dzieło” – Piramida? Artykuł do przeczytania jest tu: (czytaj).

Pytamy Pana jako kogoś wielce doświadczonego, ministra kultury, bo może czas najwyższy w nadchodzącym „powiewie odnowy” pomyśleć też o kulturze, aby instytucjom kultury przywrócić należną rangę państwową?  Instytucjom, począwszy od ministerstwa, poprzez muzea narodowe (z definicji narodowe), aby ich program nie mógł urągać „dziełami” np. genitaliów na krzyżu.

Mając w pamięci okres sprawowanie funkcji ministra kultury i kierunek działań programowych za pańskiej kadencji ludzie kultury chcieliby dziś pańskiej opinii i rady w rym zakresie, jak ratować naszą narodową kulturę i kulturę w tego słowa znaczeniu. Celowo nie poruszamy na tym etapie znanego już w całej Polsce projektu sygnowanego „okrzykniętym wielkim” nazwiskiem artysty od kolorowych grzybków i kojarzących się podobno erotycznie różowych koszmarków znaczących tyle co nic.

Grace Wood

Fot. Sal.Wid