Odrodzenie – „My Naród”

Odrodzenie – „My Naród”

790
0
UDOSTĘPNIJ

Obchody Sierpnia 80′ – dlaczego władze związku nie uznały za stosowne zaprosić Wałęsę i obecną  premier Kopacz? To pytanie można skwitować krótko. Osiem lat rządów, które nie liczyły się z głosem narodu, związki zawodowe zbierające podpisy pod wieloma protestami (m.in. przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego) nigdy nie zostały wysłuchane.

Prezydent Duda na obchodach 30 sierpnia powiedział: Ci, którzy zbudowali „Solidarność”, doprowadzili do tego, że Polska stała się państwem suwerennym i niepodległym w pełnym słowa tego znaczeniu. Dzień wcześniej Andrzej Duda wziął udział w koncercie „My Naród” na terenie Stoczni Gdańskiej. Przed tym koncertem prezydent wygłosił przemówienie w podobnym tonie.

Ci, którzy zbudowali „Solidarność”, doprowadzili do tego, że Polska wyszła zza żelaznej kurtyny, stała się państwem suwerennym i niepodległym w pełnym słowa tego znaczeniu.

Miałem wtedy osiem lat, nie brałem udziału w „Solidarności”, ale cieszę się, że są dziś z nami ci, którzy „Solidarność” wtedy tworzyli już jako dorośli ludzie, jako robotnicy, jako ci, którzy chcieli poczuć, że żyją w swoim kraju, który jest wolny, a nie który jest zniewolony, w kraju, w którym można czuć się wspólnotą, prawdziwie razem, a nie gdzie jeden jest szczuty na drugiego – mówił prezydent przy aplauzie zgromadzonych.

Przypomnijmy, 31 sierpnia wypada 35 rocznica podpisania porozumień sierpniowych. W tym roku uroczystość odbywa się w atmosferze sporu. Na obchodach pojawi się Andrzej Duda, jednak w Gdańsku zabraknie byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który do 1 września przebywa w Afryce, co też mówi samo przez się, ze na obchodu się nie wybierał.

Związkowcy nie chcieli również, żeby brała w nich udział premier Ewa Kopacz. Porozumienia sierpniowe zakończyły strajk w Stoczni Gdańskiej i umożliwiły powstanie pierwszego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W gdańskich obchodach 35 rocznicy tego wydarzenia.

Giza Banaszkówna

Fot. Youtube.org