Kościół w starciu z agresywnym laicyzmem

  1034
  0
  UDOSTĘPNIJ

  Wbrew pobieżnym opiniom i sądom nas, zwykłych zjadaczy chleba szczególnie teraz, kiedy zalewa Europę fala uchodźców o kulturze dla nas jak z księżyca warto sięgnąć do źródeł. Warto przypomnieć słowa „Mężów Opatrzności” w osobach bł. Piusa IX i bł. J.P.II przewidujących i przeczuwających już dawno nadchodzący kataklizm. Ksiądz  Franciszek Gomułczak SAC w autorskiej rozprawie opatrzonej dopiskiem (do użytku wewnętrznego), którą nam przed dwoma miesiącami udostępnił w bardzo prosty ale źródłowo dogłębny sposób przybliża i przypomina problem. Problem który teraz wszyscy widzimy jak na dłoni, ale którym zostaliśmy znienacka zaskoczeni – dlaczego?

  „Nikt bardziej ode mnie nie miłuje prawdziwej cywilizacji i prawdziwej wolności; lecz nie chcę barbarzyństwa pod maską fałszywej cywilizacji, a tyranii pod szatą fałszywej wolności”. ( bł. Pius IX) ). Tym cytatem ks. Gomułczak opatrzył swoją rozprawę, opatrzył ją także wymownym wstępem wzbogaconym słowami Jana Pawła II (dziś bł.) – Papieża Polaka, jakże nam bliskiego ale jak widać nie do końca przez nas słuchanego.

  Oto fragment ze wstępu rozprawy ks. F. Gomułczaka: 3 września 2000 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował dwu papieży: Jana XXIII i Piusa IX. O ile beatyfikacja „dobrego papieża” Jana przyjęta została wręcz entuzjastycznie, o tyle fakt wyniesienia do czci ołtarzy Piusa IX spotkał się z pewną nerwowością środowisk laickich i z zażenowaniem  katolików „otwartych”. Trudno w dzisiejszych czasach spotkać tego papieża w publikacjach, które popularyzowałyby jego myśl i osobę. Spotykamy się za to z próbami wytłumaczenia „zachowawczej” postawy Błogosławionego Papieża.

  Niniejsze opracowanie nie ma być wyczerpującym studium o charakterze naukowym. Jest jedynie próbą bardzo skrótowego przybliżenia  najdłuższego po św. Apostole Piotrze pontyfikatu tym, których z różnych powodów nie stać na analizowanie opracowań ściśle naukowych, a chcieliby mieć jakiś, choćby przybliżony obraz Kościoła ostatnich dwustu lat. Próbuje być także ukazaniem faktu, iż problemy z którymi musiał uporać się wtedy Kościół nie skończyły się wraz ze śmiercią bł. Piusa IX, więcej, spotęgowały się i nabrały nowego wymiaru.

  Odsyłamy do całości rozprawy abyśmy nie popełniali grzechu zaniedbania, niewiedzy i doznawali ciągle dotkliwiej kolejnego zaskoczenia rzeczywistością, a ona przecież nie do końca jest nieznana. (Czytaj tu).

  Wprowadzenie: GG

  Fot.Youtube.org

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułWędrówka prezydenckiego obrazu
  Następny artykułZdrowie jesienią