Konstytucja – matka konstytucji Europy

Konstytucja – matka konstytucji Europy

632
0
UDOSTĘPNIJ
https://www.flickr.com/photos/100606097@N07/14623283027/

Za pierwszą historycznie uznaje się konstytucję USA (17 września 1787). Za drugą na świecie, a pierwszą w Europie, uznaje się najczęściej polską Konstytucję 3 maja. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 roku przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

W tym roku przypada 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kościół katolicki w Polsce w tym dniu obchodzi jednocześnie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdyż Polski Kościół przez wieki swoją naukę opiera również o wartości patriotyczne.

Warto wspomnieć że o świętach narodowych w szczególny sposób, bo z oddalenia kultywują Polacy poza granicami kraju.

Szkoła w Montrealu wie! To nawet nie szkoła tylko Szkolny Punkt Konsultacyjny im. M. Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP – ten „Punkt” tam za oceanem pięknie przypomina na swojej stronie internetowej rodzicom o wywieszeniu flagi na święto naszej wielkiej Konstytucji 3 maja. Wzruszający gest patriotyzmu, ciekawe ile szkół w Polsce zrobiło coś podobnego?

– Szkolny Punkt Konsultacyjny im. M. Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Montrealu jest szkołą bezpieczną i przyjazną – piszą na swojej stronie władze szkoły.

– szanujemy się wzajemnie i wspieramy. Naszym celem jest indywidualny i wszechstronny rozwój uczniów oraz wyposażenie ich w umiejętności umożliwiające im łatwą integrację z polskim systemem oświatowym. Doświadczona  i profesjonalna kadra stara się stworzyć miłą i przyjazną atmosferę tak, aby każdy uczeń nie był w szkole anonimowy i czuł się w niej dobrze. Jestem pewny, że nasza wytrwała praca dydaktyczna i wychowawcza przyniesie wiele satysfakcji uczniom   i rodzicomzapewnia Stanisław Chylewski Kierownik SPK