UDOSTĘPNIJ
https://www.flickr.com/photos/20119750@N00/2529755473/

Wielkimi krokami zbliża się już rok 2015, będzie to niezwykły czas łaski dla wszystkich wspólnot Karmelu. Dlaczego? 28 marca przyszłego roku minie bowiem 500 lat od narodzin św. Teresy od Jezusa, hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki, teolog życia kontemplacyjnego, reformatorki zakonu karmelitów. Świętej, która wraz ze św. Janem od Krzyża uważana jest za twórcę karmelitów bosych. Będzie to także w kościele rok życia konsekrowanego, w którego obchody idealnie wpisuje się rocznica urodzin św. Teresy.

Św. Teresa urodziła się w 1515r. w Hiszpanii w szlacheckiej, zamożnej rodzinie. Miała 9 braci i 2 siostry. W wieku 7 lat, po lekturze Żywotów świętych, postanowiła uciec do Afryki, by tam ponieść śmierć męczeńską z rąk Maurów. Do wyprawy namówiła także młodszego brata, ich zamiary odkrył wuj, który w porę im zapobiegł. Po tym wydarzeniu, Teresa wybrała sobie kącik w ogrodzie, który miał stanowić jej pustelnię, chciała bowiem naśladować dawnych pustelników. W wieku 12 lat przeżyła śmierć swojej matki. Następnie wyjechała do internatu augustianek w Avila. Ciężka choroba zmusiła ją do powrotu do domu, jednak w wieku 20 lat wstąpiła do zakonu karmelitek. Była rozczarowana tym co zobaczyła w zakonie oraz sposobem życia, jakie wiodły siostry. W 1557r. przeżyła przemianę wewnętrzną, podczas modlitwy zrozumiała, że lata spędzone dotychczas w zakonie nie były w pełni latami klasztornymi. Zrozumiała, że jej powołaniem jest zmiana i reformacja karmelu, a nie tylko jej wewnętrznego życia zakonnego. W tym czasie przeżyła najbardziej intensywne doświadczenia mistyczne. Kiedy zobaczyła, że nie jest możliwa zmiana zakonu w Avila, w którym przebywała, za namową swojego spowiednika i prowincjała zakonu założyła nowy dom. Spotkała także św. Jana od Krzyża, który również pragnął reformy zakonu karmelitów, postanowili, że będą razem wspierać się w swoich działaniach. Dzięki wytrwałości działania podjęte przez św. Teresę powiodły się, o czym świadczyła zwiększająca się liczba chętnych do przystąpienia do jej zreformowanego zgromadzenia, którego reguła była bardzo surowa. Św. Teresa zmarła 4 października 1582r., została beatyfikowana przez papieża Pawła V, a kanonizowana przez Grzegorza XV. W czasie swojego życia doświadczyła wielu cierpień zarówno cielesnych, jak i duchowych. Wszystko to znosiła z heroicznym oddaniem się woli Bożej. Współcześnie jest uznawana nie tylko za reformatorkę Karmelu, ale także za autorkę wielu wybitnych dzieł, dzięki czemu została ogłoszona doktorem kościoła.

Z okazji obchodów jubileuszu 500-lecia urodzin św. Teresy wspólnoty Karmelu pragną przypomnieć całemu światu tą wyjątkową świętą i jej doktrynę. Obchody terezjańskie zostały objęte honorowym patronatem metropolity krakowskiego Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Obchody potrwają od października 2014r. do października 2015r. i będą wpisywać się w obchody Roku Życia Konsekrowanego. Międzynarodowym hasłem roku jubileuszowego są słowa zaczerpnięte z poezji św. Teresy: Dla Ciebie Panie się narodziłam, w których św. Teresa wyznaje swoją całkowitą przynależność do Boga i poddanie Bogu swojej woli.

Początek ogólnopolskich obchodów 500-lecia miał miejsce 11 października 2014r. o godzinie 10 w krakowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, uroczyste zakończenie natomiast odbędzie się w Poznaniu 18 października 2015r. W ramach uroczystości upamiętniających św. Teresę zorganizowane zostaną m.in. wystawy, koncerty, sesje wykładowe, nabożeństwa, a także rekolekcje.

Stanisław Zawalski

Fot. Shubert Ciencia