Honor narodowy co to takiego?

Honor narodowy co to takiego?

1587
0
UDOSTĘPNIJ

Dokładnie 76 lat temu premier Węgier Pal Teleki kategorycznie odmówił Hitlerowi ataku na Polskę. W depeszy do kanclerza Trzeciej Rzeszy napisał:

– Prędzej wysadzę nasze linie kolejowe niż wezmę udział w inwazji na Polskę. Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce. 24 lipca 1939 roku.”

11796368_883060385114472_3976291609663160364_n
Fragment tej historycznej depeszy jest przeogromną treścią dla pokolenia ludzi dzisiaj żyjących  we wszystkich krajach świata. I nie ważne jak i na ile głęboko ta treść będzie zrozumiana i zinterpretowana, choć należy przyjąć, że inaczej w Polsce i  krajach napadniętych przez Niemcy a inaczej w kraju ówczesnego agresora.

Tamte słowa węgierskiego premiera są ponadczasowe – mogłyby być mottem we wszystkich szkolnych podręcznikach do historii na całym świecie, a odpowiednio interpretowane, przekazujące młodym ludziom co znaczy zapomniane dziś słowo honor, zrobiłyby więcej niż niejeden wojskowy system obronny.

Należy przyjąć, że gdyby wtedy w Niemczech Hitlera, czy w Rosji Stalina to słowo „honor narodowy” było powszechne i właściwie rozumiane pośród tamtych narodów,  żaden Hitler ani Stalin nie mógłby wywołać wojny – nie miałby na to przyzwolenia swojego narodu.

Pod tym względem Polska może się zaliczać do najbardziej cywilizowanych i światłych narodów świata i te cechy Polacy powinni obnosić z dumą na wszystkich kontynentach. Braciom i sąsiadom Węgrom nie na próżno przypisaliśmy sentencję: „Polak Węgier dwa bratanki …”

Grażyna Gregorowicz

Fot. Youtube.org